Jakie są objawy i oznaki raka?

(1 opinia klienta)

Porównaj

Objawy i oznaki raka zależą od rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia i/lub miejsca, do którego komórki nowotworowe się rozprzestrzeniły. Na przykład, rak piersi może objawiać się jako guzek w piersi lub wydzielina z sutka, podczas gdy rak piersi z przerzutami może dawać objawy w postaci bólu (jeśli rozprzestrzenił się na kości), skrajnego zmęczenia (płuca) lub drgawek (mózg).

U kilku pacjentów nie występują żadne oznaki ani objawy, aż do momentu, gdy rak jest bardzo zaawansowany.American Cancer Society opisuje siedem znaków ostrzegawczych i/lub objawów, które mogą wskazywać na obecność raka i które powinny skłonić osobę do zasięgnięcia pomocy medycznej.

Słowo UWAGA może pomóc w ich zapamiętaniu.

 • Zmiana nawyków jelitowych lub pęcherza moczowego
 • Ból gardła, który się nie goi
 • Nietypowe krwawienie lub wydzielina (na przykład wydzielina z sutka lub “wrzód”, który nie chce się zagoić i z którego sączy się materiał)
 • Zgrubienie lub guzek w piersi, jądrach lub w innym miejscu
 • Niestrawność (zwykle przewlekła) lub trudności w przełykaniu
 • Widoczna zmiana wielkości, koloru, kształtu lub grubości brodawki lub znamienia
 • Uciążliwy kaszel lub chrypka

Inne oznaki lub objawy mogą również zaalarmować Ciebie lub Twojego lekarza o możliwości wystąpienia u Ciebie jakiejś formy raka. Należą do nich następujące objawy:

 • Niewyjaśniona utrata wagi lub utrata apetytu
 • Nowy rodzaj bólu w kościach lub innych częściach ciała, który może stale się nasilać lub pojawiać się i znikać, ale nie jest podobny do bólu, który występował wcześniej
 • Utrzymujące się zmęczenie, mdłości lub wymioty
 • Niewyjaśnione, niskie gorączki, które mogą być stałe lub pojawiać się i znikać

Nawracające infekcje, które nie ustępują po zastosowaniu zwykłego leczenia

Każdy, u kogo występują powyższe oznaki i objawy, powinien skonsultować się z lekarzem; objawy te mogą również wynikać ze stanów nienowotworowych. Wiele nowotworów objawia się niektórymi z powyższych ogólnych objawów, ale często mają jeden lub więcej objawów, które są bardziej specyficzne dla danego typu nowotworu. choroby onkologiczne – poznaj więcej szczegółów

Na przykład, rak płuc może dawać wspólne objawy bólu, ale zazwyczaj ból jest zlokalizowany w klatce piersiowej. Pacjent może mieć nietypowe krwawienie, ale krwawienie zwykle występuje, gdy pacjent kaszle. Pacjenci z rakiem płuc często mają problemy z oddychaniem, a następnie są bardzo zmęczeni. Ponieważ istnieje tak wiele rodzajów nowotworów (patrz następna sekcja) z tak wieloma niespecyficznymi,

a czasem bardziej specyficznymi objawami, najlepszym sposobem na poznanie oznak i objawów poszczególnych rodzajów nowotworów jest poświęcenie kilku chwil na zbadanie objawów konkretnego obszaru ciała, o którym mowa. I odwrotnie, określony obszar ciała może być przeszukiwany w celu odkrycia, jakie oznaki i objawy osoba powinna szukać w tym obszarze, który jest podejrzany o raka.

Poniższe przykłady przedstawiają dwa sposoby postępowania w celu uzyskania informacji o objawach:

Użyj wyszukiwarki (Google, Bing), aby znaleźć powiązania z rakiem poprzez wymienienie objawu, po którym następuje termin “rak” lub jeśli znasz typ, o którym chcesz uzyskać informacje (płuco, mózg, pierś) użyj opcji wyszukiwania MedicineNet. Na przykład, wpisanie “krew w moczu i rak” przeniesie osobę do stron internetowych, które wymieniają możliwe narządy i układy ciała, w których rak może wywołać wymienione objawy.

Użyj wyszukiwarki jak powyżej i podaj podejrzany obszar ciała i raka (na przykład, pęcherz moczowy i rak), a osoba zobaczy strony, które wymieniają oznaki i objawy raka w tym obszarze (krew w moczu jest jednym z kilku wymienionych objawów).Należy mieć świadomość, że wiele stron internetowych niekoniecznie są recenzowane przez pracownika służby zdrowia i mogą zawierać informacje, które nie są dokładne. Twój pracownik służby zdrowia jest ostatecznie najlepszym źródłem informacji, jeśli masz wątpliwości.

Własne badania nie powinny zastąpić konsultacji z lekarzem

Powyższe typy nie obejmują nowotworów przerzutowych, ponieważ przerzutowe komórki nowotworowe powstają zwykle z komórek wymienionych powyżej, a główną różnicą między nimi jest to, że komórki te są obecne w tkance, z której pierwotnie nie powstały. W związku z tym, jeśli używa się terminu “rak przerzutowy”, dla ścisłości należy uwzględnić tkankę, z której powstały komórki rakowe.

Na przykład, pacjent może powiedzieć, że ma lub zdiagnozowano u niego “raka z przerzutami”, ale dokładniejsze stwierdzenie brzmi: “rak z przerzutami (piersi, płuc, okrężnicy lub innego typu) z rozsiewem do narządu, w którym został wykryty”. Inny przykład jest następujący: Lekarz opisujący mężczyznę, u którego rak prostaty rozprzestrzenił się na kości, powinien powiedzieć, że mężczyzna ma przerzutowego raka prostaty do kości. To nie jest “rak kości”, czyli rak, który rozpoczął się w komórkach kostnych. Przerzutowy rak prostaty do kości jest leczony inaczej niż rak płuc do kości.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 opinia dla Jakie są objawy i oznaki raka?

 1. Autor

  Potrzebujesz ciekawych porad na tematy związane ze zdrowiem, ciałem? Sprawdź koniecznie nasze poradniki. Poczytaj więcej na https://www.makijaz.info.pl/medytacja-metoda-wima-hofa/

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *